Medallistes de la delegació espanyola

La delegació espanyola als Jocs Olímpics de Barcelona 1992 va aconseguir 22 medalles olímpiques, de les quals 13 d’or, 7 de plata i 2 de bronze, a banda de 33 diplomes olímpics. S’aconseguia així un rècord en el nombre de medalles de la delegació, que no s’ha tornat a repetir mai.

Des dels dos ors dels atletes Dani Plaza i Fermín Cacho, fins al de l’equip de futbol masculí, el d’hoquei femení o l’or de ciclisme en pista de José Manuel Moreno.

La vela, amb quatre medalles d’or en classe Finn homes, 470 homes, 470 dones i Flying Dutchman homes, i el judo, amb dues medalles d’or per a Almudena Muñoz i Miriam Blasco, van ser els esports en què els esportistes de la delegació van pujar més vegades al podi.

Les 13 medalles d’or es completaven amb la que va aconseguir Martín López Zubero en natació, a la prova de 200 metres esquena, i la que es va adjudicar l’equip masculí de tir amb arc.

Quant als Jocs Paralímpics, el nombre de medalles aconseguit per la delegació espanyola va ser espectacular: un total de 107 medalles, que el van situar com a cinquena delegació més llorejada. Un total de 31 de les medalles van ser d’or, 31 de plata i 42 de bronze.

Almudena Muñoz

Almudena Muñoz Martínez

Judo

52kg

4:00/KOK/TNO

 

Daniel Plaza

Daniel Plaza Montero

Atletisme

Ruta 20km marxa

01:21:45.00

 

Fermín Cacho

Fermín Cacho Ruiz

Atletisme

1.500 metres

3:40.12

Francisco Sánchez i Jordi Joan Calafat

Francisco Sánchez i Jordi Joan Calafat

Vela

Classe 470

ESP 50.00  

 

Futbol masculí

Futbol masculí

Futbol

Espanya 3 - Polònia 2

José Emilio Amavisca, Rafael Bergés, Santiago Cañizares, Abelardo Fernández, Albert Ferrer, Josep Guardiola, Miguel Hernández, Toni Jiménez, Mikel Lasa, Juan Manuel López, Javier Manjarín, Luis Enrique Martínez, Kiko Narváez, Alfonso Pérez, Antoni Pinilla, Francisco Soler, Roberto Solozábal, Francisco Veza, Gabriel Vidal, David Villabona.

Hoquei Femení

Hoquei femení

Hoquei

Espanya 2 - Alemània 1

Mª Carmen Barea, Sonia Barrio, Mercedes Alberdingk-Thijm, Celia Correa, Natalia Dorado, Nagore Gabellanes, María Victoria González, Anna Maiques, Silvia Manrique, Elisabeth Maragall, María Isabel Martínez, Teresa Motos, Nuria Olivé, Virginia Ramírez, Mª Ángeles Rodríguez, Maider Tellería.

José Manuel Moreno

José Manuel Moreno Periñán

Ciclisme en pista

1km contrarellotge

1:03: 34

 

José María Van Der Ploeg

José María Van der Ploeg García

Vela

Classe Finn

33.40

 

Luís Doreste i Domingo José Manrique

Luís Doreste i Domingo José Manrique

Vela

Classe Flying Dutchman

ESP 29.70

 

Martín López-Zubero

Martín López-Zubero Purcell

Natació

200m Esquena

1:58.47

 

Miriam Blasco

Miriam Blasco

Judo

57kg

4:00/YUK/KSK

 

Theresa Zábell i Patricia Guerra

Theresa Zábell i Patricia Guerra

Vela

Classe 470

ESP 29.70

Tir amb arc

Tir amb arc equip masculí

Tir amb arc equips

Espanya 238 - Finlàndia 236   

Juan Carlos Holgado Romero, Alfonso Menéndez Vallín, Antonio Vázquez Mejido.

Antonio Peñalver

Antonio Peñalver Asensio

Atletisme

Decatló

8.412 punts 

 

Arancha i Conchita

Arantxa Sánchez Vicario i Conchita Martínez

Tennis

Dobles

Espanya 1 - EUA 2 (5-7, 6-2, 2-6)

 

Llistat de medallistes paralímpics

Esportista EsportistaMedalla Disciplina Competició
Purificación Ortiz Or Atletisme Salt de llargada
Javier Conde Or Atletisme 800 metres
Jorge Mendoza Or Atletisme Llançament de javelina
José Manuel Rodríguez Or Atletisme Triple salt
Arancha González Or Natació 100 metres crol
Laura Tramuns Or Natació 100 metres papallona
Marcelino Paz Or Atletisme 200 metres
Purificación Santamarta Or Atletisme 200 metres
Francisca Bazalo Or Esgrima en cadira de rodes Espasa individual
Purificación Santamarta Or Atletisme 100 metres
Javier Conde Or Atletisme 10000 metres
Alfonso Fidalgo Or Atletisme Llançament de disc
Arancha González Or Natació 50 metres crol
Rubén Álvarez Or Atletisme Salt de llargada
Juan Viedma Or Atletisme Triple salt
Alfonso Fidalgo Or Atletisme Llançament de pes
Juan Fuertes, Jesús Iglesias, Javier Torres, Roger Vial Or Natació 4x50 metres crol
Julio Requena Or Atletisme 100 metres
Mariano Ruiz Or Atletisme 5000 metres
Purificación Santamarta Or Atletisme 400 metres
Juan Antonio Prieto, Enrique Sánchez, José Antonio Sánchez, Sergio Sánchez Or Atletisme Relleus 4x400 metres
Antonio Cid Or Boccia Individual
Antonio Cid, Manuel Fernández, Daniel Cuteiro, Juan Tellechea Or Boccia Equips
Javier Conde Or Atletisme 1500 metres
Marcelino Paz Or Atletisme 100 metres
Alejo Vélez Or Atletisme Salt d’alçada
Arancha González Or Natació 50 metres esquena
Sonia Guirado Or Natació 50 metres esquena
Begoña Reina Or Natació 100 metres braça
Javier Conde Or Atletisme 5000 metres
Purificación Santamarta Or Atletisme 800 metres
Jorge Núñez, Marcelino Paz, Juan Antonio Prieto, Julio Requena Or Atletisme Relleus 4x100 metres
Belén Pérez, Ignacio Rodríguez Or Ciclisme en carretera Tàndem open
Juan Damián Matos Or Judo -65 Kg
Juan Viedma Plata Atletisme Salt de llargada
Pau Marc Muñoz Plata Natació 100 metres crol
Silvia Vives Plata Natació 100 metres papallona
Ana Bernardo Plata Natació 100 metres papallona
Julio Requena Plata Atletisme 200 metres
Pablo Corral Plata Natació 50 metres crol
Javier Torres Plata Natació 150 metres 4 estils
Purificación Ortiz Plata Atletisme 100 metres
José Antonio Sánchez Plata Atletisme 400 metres
Ángel Marín Plata Atletisme 10000 metres
Magdalena Amo Plata Atletisme Salt de llargada
M. Paz Montserrat Plata Natació 50 metres crol
Jordi Pascual Plata Natació 50 metres crol
Juan Castañé, Juan Fuertes, Jesús Iglesias, Javier Torres Plata Natació 4x50 metres 4 estils
Regina Cachan Plata Natació 50 metres braça
Juan Diego Gil Plata Natació 200 metres esquena
Andrés Martínez Plata Atletisme Llançament de pes
Juan Carlos Prieto Plata Atletisme Salt d’alçada
Jose Abal Plata Atletisme Pentatló
José Fernández, José Luis Hermosín, Antonio Rebollo Plata Tir amb arc Equips
Julián Galilea, José Manuel González, Marcelino Saavedra, Javier Salmerón Plata Atletisme Relleus 4x100 metres
Juan Antonio Prieto Plata Atletisme Pentatló
M. Paz Montserrat Plata Natació 50 metres esquena
Luis Salgado Plata Tir Pistola esportiva
Javier Salmerón Plata Atletisme 400 metres
José Antonio Sánchez Plata Atletisme 800 metres
Mario Talavera Plata Judo -71 Kg
Regina Cachan Plata Natació 50 metres esquena
Pablo Corral Plata Natació 100 metres crol
Jesús Iglesias Plata Natació 50 metres crol
José Ortiz Plata Atletisme Marató
Beatriz Mendoza Bronze Atletisme 200 metres
Sonia Guirado Bronze Natació 50 metres crol
Jordi Mari Bronze Natació 100 metres braça
José Pedrajas Pedrajas Bronze Natació 100 metres braça
Ana Bernardo Bronze Natació 400 metres crol
Mayte Espinosa Bronze Atletisme 1500 metres
José Antonio Sánchez Bronze Atletisme 1500 metres
Jordi Pascual Bronze Natació 100 metres crol
Jesús Iglesias Bronze Natació 100 metres crol
Sonia Guirado Bronze Natació 100 metres crol
M. Paz Montserrat Bronze Natació 100 metres crol
Pablo Corral Bronze Natació 200 metres 4 estils
Purificación Ortiz Bronze Atletisme 200 metres
Gema Victoria Hassen Bey Bronze Esgrima en cadira de rodes Espasa individual
Jordi Pascual Bronze Natació 150 metres 4 estils
José Pedrajas Pedrajas Bronze Natació 200 metres braça
Roger Vial Bronze Natació 200 metres 4 estils
Ana López Bronze Atletisme Salt de llargada
Francisca Bazalo, Cristina Pérez, Gema Victoria Hassen Bey Bronze Esgrima en cadira de rodes Espasa per equips
Pau Marc Muñoz Bronze Natació 50 metres crol
Daniel Llambrich Bronze Natació 400 metres crol
José Manuel González Bronze Atletisme 200 metres
Javier Torres Bronze Natació 100 metres braça
Juan Castañé Bronze Natació 100 metres braça
Ana Martín Bronze Natació 100 metres braça
Pablo Corral Bronze Natació 100 metres papallona
José Manuel Rodríguez Bronze Atletisme 100 metres
Beatriz Mendoza Bronze Atletisme 100 metres
Rubén Álvarez Bronze Atletisme Triple salt
Jesús Iglesias Bronze Natació 200 metres crol
Jorge Mendoza Bronze Atletisme Pentatló
Manuel Robles Bronze Tenis taula Individual
Enrique Agudo Bronze Tenis taula Individual
Jesús Iglesias Bronze Natació 50 metres papallona
Ana Bernardo, Tania Cerda, Begoña Reina, Silvia Vives Bronze Natació 4x100 metres 4 estils
José Manuel González Bronze Atletisme 400 metres
Ángel Marín Bronze Atletisme 5000 metres
José Antonio García Bronze Ciclisme en carretera  
Miguel Pérez Bronze Ciclisme en carretera  
Juan Carlos Molina, José Santiago Bronze Ciclisme en carretera Tàndem open
Javier Torres Bronze Natació 50 metres papallona
Enrique Agudo Bronze Tenis taula Open

 

Comparteix aquest contingut